صفحه اصلي
زمان ديجيتال
شنبه 5 مهر 1399  
اخبار
1399/2/16 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۴۵ خانه ای که اعضای آن همه مردم شهر هستند کتابدار کتابخانه شهید عباس آذریار بهارستان، گفت: کتابخانه بهارستان بیشتر شبیه به خانه ای است که اعضای آن همه مردم شهر هستند؛ قطعا در چنین شرایطی، تعطیلی کتابخانه مانع از تداوم ارتباط اعضا نخواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

شهرزاد خمیسی، کتابدار کتابخانه شهید عباس آذریار بهارستان واقع در شهرستان جم استان بوشهر از کتابدارانی است که به دلیل علاقه به کار کتابداری، در روزهای تعطیلی کتابخانه همچنان به ارائه خدمات کتابخانه ای در فضای مجازی می پردازد. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: بهارستان، بزرگ ترین روستای استان بوشهر با حدود ۶ هزار نفر جمعیت، چند ماه پیش به شهر تبدیل شده است؛ با این حال به لحاظ فرهنگی امکانات چندانی ندارد؛ کتابخانه شهید عباس آذریار، در سال ۱۳۸۸ افتتاح شد و تنها کتابخانه بهارستان است که به صورت تک شیفت اداره می شود. این کتابخانه تقریبا در مرکز بهارستان واقع است و دانش آموزان بیشترین مراجعان کتابخانه محسوب می شوند.

وی ادامه داد: من در بهارستان متولد و اینجا بزرگ شده ام؛ آن وقت ها کتابخانه ای در مسجد داشتیم که من به عنوان مسئول آن انتخاب شده بودم. ارتباط من با اهالی بهارستان به واسطه کتاب و کتابخوانی، به آن روزها بر می گردد. این ارتباط هر روز قوی تر شد و حالا کتابخانه بهارستان بیشتر شبیه به خانه ای است که اعضای آن همه مردم شهر هستند. قطعا در چنین شرایطی، تعطیلی کتابخانه مانع از تداوم ارتباط اعضا نخواهد شد. کتابخانه ما هر هفته میزبان برنامه های متنوعی بود که کلاس های کاردستی، نقاشی، قصه گویی و نشست های کتابخوان پرمخاطب ترین آن ها محسوب می شد. با تعطیلی کتابخانه، ارتباطی که پیش از این در فضای مجازی شکل گرفته بود، رونق یافت. حالا از خانه برای بچه ها قصه می گویم و با ارسال فایل صوتی به والدینشان، کلاس های قصه گویی کتابخانه را همچنان برپا می کنم؛ از کاردستی هایی که پیش از این با هم در کتابخانه ساخته ایم برایشان عکسی می فرستم تا خاطره کلاس های کاردستی در ذهنشان جان بگیرد؛ خودم هم وقت زیادی صرف می کنم تا کاردستی ها و نقاشی های جدیدی با جستجو در اینترنت یاد بگیرم؛ بعد از چندین بار آزمون و خطا، کاردستی را درست می کنم، نقاشی را به روی کاغذ می کشم و فیلم آن را برای اعضای کتابخانه ارسال می کنم تا آموزش های کتابخانه همچنان استمرار داشته باشد. این روزها هم کتاب های جشنواره کتابخوانی رضوی را با هم مطالعه می کنیم، قصه ها را با هم می خوانیم و عکس های هر صفحه از کتاب را برای بچه ها ارسال می کنم.

وی تصریح کرد: من فکر می کنم کار من چیزی فراتر از انجام وظیفه نیست با این حال شنیدن صحبت های والدین که از من برای سرگرم کردن بچه ها تشکر می کنند، بسیار لذت بخش است. آن ها می گویند این روزها هیچ چیز مثل نقاشی و کاردستی، بچه ها را در خانه سرگرم نمی کند.

خمیسی خطاب به مردم کشور و به ویژه اهالی شهر بهارستان گفت: این روزها بهترین کار این است که در خانه بمانیم و از سلامت خود و هموطنان مان محافظت کنیم. این روزها تمام می شود و ما دوباره در کنار هم بودن در کتابخانه را تجربه می کنیم.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.