صفحه اصلي
زمان ديجيتال
شنبه 5 مهر 1399  
اخبار
1399/2/16 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۶۹ ما موظف به استفاده از تکنولوژی برای پیشبرد کار و تحقق اهداف مان هستیم کتابدار کتابخانه عمومی خلیج فارس عسلویه که این روزها در پی ترویج فرهنگ کتابخوانی در فضای مجازی است، گفت: به اعتقاد من ما موظف هستیم از هر آنچه تکنولوژی در اختیارمان گذاشته برای پیشبرد کارمان و تحقق اهداف مان، استفاده کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

فاطمه فصلی،‌ کتابدار کتابخانه عمومی خلیج فارس عسلویه از کتابدارانی است که این روزها در پی ترویج فرهنگ کتابخوانی در فضای مجازی است. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به علاقه اش به کار کتابداری، گفت: اشتیاق من به کتاب و امور فرهنگی مرا به تحصیل در رشته کتابداری وا داشت و حالا بیش از یک سال است که به عنوان نیروی ساعتی در کتابخانه عمومی خلیج فارس مشغول به کار هستم. علاوه بر کتاب و کتابخوانی، فضای مجازی، همچون خیلی های دیگر، برای من هم امکان جذابی بوده است؛ به اعتقاد من ما موظف هستیم از هر آنچه تکنولوژی در اختیارمان گذاشته برای پیشبرد کارمان و تحقق اهدافمان، استفاده کنیم.

وی افزود: بعد از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کتابخانه، تعامل من با اعضای کتابخانه و والدین از طریق شبکه های اجتماعی ادامه پیدا کرد. همچنین از این فضا برای ارتباط با مدیران مدارس، مدیران مهدهای کودک و فعالان اجتماعی عسلویه  استفاده کردم و به این واسطه به تعداد زیادی از اهالی عسلویه دسترسی پیدا کردم. در گام بعد، مردم باید می دانستند که تعطیلی کتابخانه، به معنای قطع دوستی با کتاب و تعطیلی فعالیت های کتابخانه ای نیست؛ بنابراین کتابخوانی با به اشتراک گذاری ویدیوهای معرفی کتاب، معرفی وب سایت هایی برای دانلود رایگان کتاب، پویش «کرونا را شکست می دهیم»، آگاه سازی مردم در خصوص ویروس کرونا و نحوه مقابله با آن ادامه پیدا کرد.

فصلی تصریح کرد: همانگونه که هنوز خیلی ها ترجیح می دهند کتاب را به صورت فیزیکی در دست بگیرند و مطالعه کنند، خیلی ها هم حضور در کتابخانه و محصور شدن در بین  کتاب ها برایشان اولویت دارد. با این حال واقعیت این است که در روزهایی که دسترسی ما به کتاب، مثل گذشته نیست، نسخه الکترونیک کتاب و کتابخانه موفق به جلب رضایت افراد کتابخوان شده است. حالا از نگاه من بزرگ ترین حُسن کتابخانه، فضای تعاملی آن و بزرگ ترین حُسن فضای مجازی، عدم محدودیت زمانی و مکانی است.

وی روزهای خانه نشینی را بهترین فرصت برای آشنایی با کتاب های جدید دانست و از مردم و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی خلیج فارس عسلویه دعوت کرد، کتاب را هم نشین این روزهای خود کنند.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.