صفحه اصلي
زمان ديجيتال
شنبه 5 مهر 1399  
اخبار
1399/2/9 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۵۸ نمی توان وقفه ای برای کار کتابداری متصور شد مسئول کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر،‌ گفت: آنچه این روزها تجربه می کنیم،‌ نوع دیگری از ارتباط است که به نظرم ارزشمند می آید؛ این تجربه نشان می دهد که اطلاعات، ابزار کار کتابدار است و از آنجا که تولید اطلاعات در هر شرایطی ادامه پیدا می کند، نمی توان وقفه ای برای کار کتابداری متصور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

کتابداران کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر در این روزهای خانه نشینی فعالیت های کتابخانه را در فضای مجازی دنبال می کنند. سمانه آذرپرا،‌ مسئول این کتابخانه در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: کتابخانه عمومی خلیج فارس، به عنوان بزرگ ترین و مجهزترین کتابخانه عمومی بوشهر، ۶ شهریورماه ۱۳۹۸ در منطقه دَواس تأسیس شد. این کتابخانه  در مجاورت مراکز فرهنگی همچون دانشگاه ها و مدارس واقع است و دانش آموزان و دانشجویان بیشترین مراجعان آن محسوب می شوند.

وی ادامه داد: پس از افتتاح کتابخانه به منظور اطلاع رسانی و انعکاس برنامه ها و نیز ارتباط با اعضا،‌ صفحه ای در فضای مجازی ایجاد کردیم. با شیوع کرونا و تعطیلی کتابخانه، من و همکارانم تصمیم گرفتیم به اهالی منطقه و اعضای کتابخانه،‌ نشان دهیم که مطالعه و انجام کار فرهنگی محدود به محیط کتابخانه نیست و به ویژه در این روزهای خانه نشینی، به بهتر شدن حالمان کمک می کند. ما پنج کتابدار هستیم که پس از تعطیلی کتابخانه هر روز، یکی از ما کتابی معرفی می کند. برای جذابیت بیشتر،‌ کتاب های کودک را در قالب ویدیوهای کوتاه و کتاب های حوزه بزرگسالان را در قالب تصویر و نوشتار، معرفی می کنیم. گاهی هم با هدف سرگرم کردن کودکان،‌ ویدیوهای آموزش کاردستی به اشتراک می گذاریم.

آذرپرا افزود: از آنجا که کتابخانه ما تازه تأسیس است، هنوز بعضی از اهالی منطقه از وجود کتابخانه بی اطلاع هستند. فعالیت های صفحه مجازی در این مدت، نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرد و ویدیوهای معرفی کتاب از طریق خیلی از اعضا به اشتراک گذاشته شد و به این ترتیب کتابخانه امروز بیش از پیش در میان اهالی دواس شناخته شده است. از این بین، تاکنون افراد زیادی برای امانت کتاب از ما راهنمایی خواسته اند،‌ که با توجه به شرایط آنان را به استفاده از اپلیکیشن های فعال در حوزه کتاب الکترونیک هدایت کرده ایم.

مسئول کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر،‌ گفت: هر چند هیچ چیز جای حضور فیزیکی در کتابخانه و دیدار با کتابخوانان را پُر نمی کند اما آنچه این روزها تجربه می کنیم،‌ نوع دیگری از ارتباط است که به نظرم ارزشمند می آید. این تجربه نشان می دهد که اطلاعات، ابزار کار کتابدار است و از آنجا که تولید اطلاعات در هر شرایطی ادامه پیدا می کند، نمی توان وقفه ای برای کار کتابداری متصور شد.


نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.