صفحه اصلي
زمان ديجيتال
شنبه 5 مهر 1399  
اخبار
1399/2/9 سه‌شنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست انجام وظیفه تنها به محیط کتابخانه محدود نیست مسئول کتابخانه عمومی شهدای گناوه گفت: خدمت رسانی به مردم شهرم و احساس سودمندی، در این شرایط سخت، ارزشمندترین چیزی است که این روزها تجربه می کنم؛ من کتابدار هستم و انجام وظیفه را تنها به محیط کتابخانه محدود نمی دانم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

آرش گودرزی، مسئول کتابخانه عمومی شهدای گناوه در ایام تعطیلی کتابخانه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، همچنان به ترویج کتاب و کتابخوانی می پردازد. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: کتابخانه عمومی شهدای گناوه سال ۱۳۵۰ در شمال شهر گناوه تأسیس شد. در حال حاضر سازمان ها،‌ ادارات، مدارس و مراکز فرهنگی همسایه کتابخانه ما هستند. بندر گناوه، منطقه ای تجاری است و بیشتر مردم بازاری هستند،‌ با این حال در این بین عده زیادی دوستدار فرهنگ هستند و از اعضای ثابت و همیشگی کتابخانه ما محسوب می شوند.‌ خردسالان، دانش آموزان و زنان خانه دار،‌ بیشترین مراجعان کتابخانه شهدای گناوه هستند.

وی ادامه داد: بعد از گذشت یک هفته از تعطیلی کتابخانه، احساس کردم بدون انجام وظیفه حرفه ای ام، دیگر سودی برای مردم شهرم ندارم؛‌ در واقع احساس پوچی می کردم. به گروه های کتابخوانی که پیش از این برای اطلاع رسانی به اعضای کتابخانه، ویژه گروه های مختلف سنی، تشکیل داده بودیم،‌ سری زدم. پس از یک هفته بی خبری، فعالیت های فرهنگی را با اطلاع رسانی پویش «کرونا را شکست می دهیم» آغاز کردم و از بچه ها خواستم،‌ ایده های خود را برای مبارزه با کرونا به روی کاغذ بیاورند. در مرحله بعد، برای جلب توجه بزرگسالان به کتابخوانی، شروع به معرفی کتاب های محبوب این قشر کردم. علاوه بر این جمع خوانی کتاب را با اعضای خانواده ام، شروع کردیم و تجربه کتاب خوانی خود را با مردم شهر به اشتراک گذاشتیم. علاوه بر این،‌ با تبلیغ دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و به اشتراک گذاری نسخه الکترونیک این منابع، اعضای کتابخانه بیشتر و بیشتر به مطالعه ترغیب شدند. از آن به بعد پیام های اعضای کتابخانه را دریافت می کردم که از اشتیاق خود برای خواندن کتابی که در دسترس نبود، می گفتند. به آن ها گفتم اگر تمایل دارند، می توانم از کتاب هایی که در خانه دارم در اختیارشان قرار دهم و چند نفر برای امانت کتاب، به منزل ما آمدند و بیرون از در و البته با رعایت اصول بهداشتی،‌ کتاب را تحویل می گرفتند.

گودرزی افزود: ارتباط با اعضا در روزهای تعطیلی کتابخانه خاطرات شیرین و ماندگاری نیز ساخت. چند روز پیش یکی از اعضای کتابخانه که دانشجوی دکتری ادبیات است، در پیامی جویای زمان بازگشایی کتابخانه شد و از عدم دسترسی به کتاب های مربوط به رشته تحصیلی اش گلایه کرد. از او خواستم لیست کتاب های مورد نیازش را برایم ارسال کند؛ من هفته ای یکبار برای آب دادن به گل ها و سرکشی،‌ به کتابخانه سری می زنم؛ در مراجعه بعدی لیست کتاب ها را همراه خود بردم و خوشبختانه تعدادی از آن ها در کتابخانه موجود بود. روز بعد عضو کتابخانه با دسته گلی به منزل ما آمد و کتاب های مورد نیازش را دریافت کرد. خدمت رسانی به مردم شهرم و احساس سودمندی، در این شرایط سخت، ارزشمندترین چیزی است که این روزها تجربه می کنم. من کتابدار هستم و انجام وظیفه را تنها به محیط کتابخانه محدود نمی دانم.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.