صفحه اصلي
زمان ديجيتال
يكشنبه 22 تير 1399  
اخبار

1398/11/26 شنبه کتابخانه عمومی ولایت گناوه به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار کرد تقدیر از پنج دهه فعالیت انقلابی حجت الاسلام شیخ عبدالخالق دشتی از مبارزان انقلابی شهرستان گناوه به همت کتابخانه عمومی ولایت گناوه از 5 دهه فعالیت انقلابی حجت الاسلام شیخ عبدالخالق دشتی تقدیر بعمل آمد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مراسم تقدیر از 5 دهه فعالیت انقلابی حجت الاسلام شیخ عبدالخالق دشتی در کتابخانه عمومی ولایت گناوه برگزار شد.

 ایشان دقیقاً متولد روز کشف حجاب در دوره رضاشاه پهلوی است. بعد از تحصیلات مکتبی در مدرسه دانش درس خوانده و علیرغم اینکه از شیراز برای ادامه تحصیل پیشنهاد داشته‌اند، برای طلبگی راهی نجف می‌شوند.

شیخ سال‌ها امام جماعت موقت گناوه بوده و از طرف آیت‌الله خزعلی سال‌ها امام جماعت مسجد کریمی را نیز عهده‌دار بوده‌اند.

حجت الاسلام شیخ عبدالخالق دشتی حیات‌داوودی در سال ۴۰ که به قم مهاجرت می‌کنند در نامه‌نگاری‌هایی که با آیت‌الله بروجردی داشته است، با عنایت آقای بروجردی در قم اسکان می یابد و نکته جالب این که آیت‌الله بروجردی از دست خط آقای دشتی بسیار خوشش آمده بود و از ایشان در پاسخ به نامه‌هایشان تمجید می‌کند.

در سال‌های ۴۰ و ۴۲ همزمان با شروع مبارزات سیاسی آیت‌الله خمینی ایشان بارها با امام خمینی دیدار می‌کنند و از ایشان برای هدایت مبارزات مردم در گناوه ارشاد گرفته‌اند.

ایشان در سال ۴۲ قصد مسافرت به آلمان را داشته‌اند که با درگذشت آیت‌الله بروجردی سفر خود را لغو و بعدها نیز از انجام آن صرف‌نظر می‌کنند.

در طی مبارزات انقلابی خود سابقه برخورد ساواک با ایشان نیز در کارنامه مبارزات انقلابی او ثبت شده است.

شیخ عبدالخالق از روحانیون پر نفوذ و از رهبران انقلاب در گناوه بوده و سوابق انقلابی این روحانی در آن برههٔ تاریخی بسیار قابل تامل است و در طول هشت سال جنگ نیز ایشان در وسط معرکه جنگ بوده‌اند و بارها در جبهه‌های جنگ حضور داشته‌اند!

شیخ عبدالخالق سال‌هاست دفتر ثبت ازدواج دارد و با ثبت ازدواجِ جمع کثیری از جوانان، حضور پررنگی در خاطرهٔ جمعی مردم بندرگناوه دارد.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.