صفحه اصلي
زمان ديجيتال
يكشنبه 22 تير 1399  
اخبار


1398/6/6 چهارشنبه در آئینی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی استان افتتاح شد. سورنا ستاری صبح چهارشنبه در آئین افتتاح کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر ظرفیت بسیار بالایی دارد و باید زیرساخت‌های کتابخانه در استان توسعه یابد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی استان با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور؛ عبدالکریم گرواند، استاندار بوشهر؛ حجت الاسلام عبدالحمید خدری، نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی، هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه های استان و سایر مسئولین استانی، در جمع مردم بوشهر تکمیل و  افتتاح شد.

سورنا ستاری صبح چهارشنبه در آئین افتتاح کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر ظرفیت بسیار بالایی دارد و باید زیرساخت‌ها کتابخانه در استان توسعه یابد.

وی با بیان اینکه باید استارتاپ‌های جدید برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی راه‌اندازی شود، خاطرنشان کرد: شرکت‌های نوپا در حوزه کتاب باید گسترش یابد.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مفاهیم آموزش در دنیا در حال تغییر کلی است، افزود: به ساختار آموزشی نیاز داریم و این ساختار جایگزین دوره آموزشی می‌شود و آموزش از تولد تا مرگ ادامه دارد.

وی با اشاره به خدمات شهر هوشمند، تصریح کرد: شهر هوشمند باید هر روز مطلب جدیدی برای شهروندان داشته باشد. هر روز یک سرویس جدید در حال ارائه شدن است و مردم از آن استفاده می‌کنند.

عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر؛ در این مراسم با گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت: معاون علمی رئیس جمهور نگاه ویژه‌ای به استان بوشهر دارد.

وی توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان دراستان بوشهر را یکی از زمینه های "ما می‌توانیم" دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه معاون علمی رئیس جمهور تلاش های خوبی برای تامین نیازهای کشور صورت گرفته است.

استاندار بوشهر با تقدیر از تلاش‌های دکتر ستاری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: باید تلاش شود تا شاهد شتاب بیشتری در شرکت‌های دانش‌بنیان استان بوشهر باشیم.

وی ادامه داد: هزار و ۲۰۰ نفر از نخبگان و کارآفرینان استان در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت دارند و امیدواریم شاهد شتاب رشد شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم و در دهه فجر پارک علم و فناوری افتتاح شود.

گراوند تکمیل طرح‌های نیمه تمام را از اولویت‌های استان عنوان کرد و افزود: با تلاش صورت گرفته پروژه‌های متعدد ۴۵ درصد و ۳۰ درصد پیشرفت را تکمیل افتتاح کردیم. پروژه‌هایی که چند سال مانده بود را تکمیل و اکنون افتتاح کردیم.

وی افزود: دولت تدبیر و امید علی‌رغم مشکلات جهت‌گیری خوبی در حوزه تکمیل پروژه‌ها داشته است و این موضوع به عنوان یکی از اولویت‌های مهم در دستور کار بوده است.

هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم اذعان داشت: کتابخانه های عمومی بعنوان یکی از بزرگترین ظرفیتها و پایگاه های اجتماعی و علمی کشور، همه اقشار و سنین مختلف را در خدمات دهی خود تحت پوشش قرار میدهند.

وی اضافه کرد: کتابخانه های عمومی به سمتی در حال پیشرفت هستند که خدمات ویژه ای را به اعضای خود در بخشهای علمی خود ارائه می دهند.

مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اذعان داشت:شایسته است که با اهتمام بیش از پیش مسئولین استانی شاهد افزایش سرانه فضای کتابخانه ای در بوشهر باشیم.

سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، به افتخارات علمی استان در قرنهای گذشته اشاره کرد و افزود: در جستجوی قدیمی ترین کتابخانه های ایران می توان از کتابخانه مسجد جامع سیراف در سده دوم و سوم هجری قمری، کتابخانه قلعه محمّدخان دشتی در خورموج و کتابخانه بقعه شیخ حسن آل عصفور در قرن سیزدهم و کتابخانه اسلامیه بوشهر در قرن چهاردهم یاد کرد.

وی خاطر نشان کرد: نسل آینده رویداد فرهنگی افتتاح بزرگترین کتابخانه عمومی خلیج فارس را از یاد نخواهند برد و به آن افتخار خواهند کرد.

هاشمی در سخنان خود  با اشاره به افتتاح کتابخانه خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: این کتابخانه با شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اجرا و تجهیز شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر تصریح کرد: این کتابخانه دارای بخش‌های مختلفی از جمله مخزن، سالن‌های مطالعه خواهران و برادران، سالن مطالعه VIP، سالن اجتماعات، سالن آموزش مبتنی بر وب، سالن جلسات، مرجع و کمک درسی، کودک و نوجوان، کافی نت، نمازخانه و بخش اداری است.

وی مساحت زیربنای ساختمان کتابخانه را دو هزار و ۷۵ متر مربع در دو طبقه عنوان کرد و افزود: هزار و ۱۹۰ متر مربع محوطه‌سازی برای این طرح انجام شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر افزود: این کتابخانه باعث رشد و پرورش فکر عمومی در استان، توسعه فعالیت‌های پژوهشی، افزایش سطح علمی جوانان و ترغیب و تشویق جوانان به مطالعه خواهد شد.

فرزاد رستمی،؛ مدیر کل راه و شهرسازی استان نیز در این مراسم اظهار داشت: از سال ۹۶ تاکنون اعتبارات خوبی برای این پروژه تزریق شد و تحولات اساسی را در دو سال گذشته شاهد بودیم و امروز به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر خاطرنشان کرد: ساخت و ساز این کتابخانه و تجهیز آن به صورت میانگین با متوسط هر متر مربع سه میلیون تومان ساخته شده است.

وی با بیان اینکه این طرح با اعتبار شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ساخته شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تزریق اعتبارات مناسب شاهد تکمیل دیگر طرح ها نیز در استان باشیم.

در پایان این مراسم دیوان شعر "ماتمکده عشاق"، سروده های حاج مرشد حسن ستاری پدر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش توسط دکتر سورنا ستاری، معاون علم و فناوری رییس جمهور به کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر اهدا شد.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.