صفحه اصلي
زمان ديجيتال
دوشنبه 29 مهر 1398  
اخبار

1398/3/1 چهارشنبه بمناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛ همایش نقالان کوچک در خورموج برگزار شد به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی همایش نقالان کوچک درسفره خانه پاریو خورموج برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی همایش نقالان  کوچک درسفره خانه پاریو خورموج توسط اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دشتی برگزار شد.

مسعود بهرامی، شاهنامه شناس خورموجی در همایش نقالان کوچک که در سفره خانه پاریوی خورموج برگزار شد، گفت: سایه حکیم توس بر سرزمین فرهنگ و هنر ایران گسترده است و ایرانیان شاهنامه را باید دریابند و مردی چون او با آن دفتر سترگ، در آوردگاه‌های گوناگون، به یاری مردم این سرزمین شتافته است.

مسعود بهرامی ادامه داد: نقالی از آغاز روایات حماسی در ایران که به دو هزار پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد دارای سابقه می باشد.

وی افزود: از اشارات کتاب‌های تواریخ هردوت، بازگشت کوروش گزنفون، پرسیکای کتزیاس و نیز آمیختگی اساطیر هند و ایرانی، این نتیجه گرفته شده است که نقل روایات حماسی از پیش از دور مادها تا زمان پارت‌ها پیوسته بود.

بهرامی اضافه کرد: خنیاگران بزرگی بودند که آن ها را در ایران کهن گوسان می‌خواندند؛ نام چندین تن از آنان در تاریخ به جا ماند؛ کسانی چون انگارس در دربار آستیاگ، پادشاه ماد، سرگس، باربد و نکیسا در دربار خسرو پرویز ساسانی را می توان بر شمرد.

در این همایش محیا و مهسا لاری، یاسمین خسروپور، مارال خسروی، یسنا سادات هاشمی، تارا محمودی، آیه اسمعیلی، زینب آذرخشی، مبینا علیپور، میترا و ملیکا صیادی و بیتا تابناک به اجرای نقالی پرداختند.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.