صفحه اصلي
زمان ديجيتال
دوشنبه 29 مهر 1398  
اخبار
1397/12/27 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در گزارشی از وضعیت کتابخانه های استان: شاهد وضعیت مطلوبی در زمینه تعداد، احداث و اجرای طرحهای توسعه فضاهای مطالعاتی کتابخانه هستیم. مدیرکل کتابخانه های استان گفت: اکنون شاهد وضعیت مطلوبی در زمینه تعداد، احداث و اجرای طرحهای توسعه فضاهای مطالعاتی کتابخانه های عمومی استان و شاخص های چهارگانه کتاب، فضا ، امانت و عضو هستیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، سید علی هاشمی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های استان در سال 97 گفت:کتاب، ثمره تلاش انسانها در علوم، فنون، هنر است که با تلاش و همت انسان های نخبه طی سال ها تکمیل و به ما رسیده است.

مدیرکل کتابخانه های استان بیان داشت: درباره کتابخانه های عمومی و نقش آنها در تقویت فرهنگ مطالعه به عنوان بخشی از سازمان اجتماعی جامعه و از جمله عناصر ایجاد اندیشه درتوسعه ملی تردیدی وجود ندارد و البته این به شرطی صحت دارد که کتابخانه های عمومی کارکردهای اجتماعی، آگاهی رسانی و ارشادی خود را به عرصه ظهور و تکامل برسانند. این مراکز بنا به قابل دسترس بودن برای همگان، نقش مهمی در ترویج و توسعه فرهنگ مطالعه دارند و باید  از طریق ارائه خدمات متنوع ، مطالعه در جوامع را تشویق و ترغیب  و در واقع افراد بیگانه با کتاب را به افرادی کتابخوان تبدیل کنند.

سیدعلی هاشمی اضافه کرد: ما در کتابخانه های عمومی استان نیز همه تلاشمان در راستای این است تا بتوانیم گامی هر چند کوچک در راه این هدف متعالی برداریم . فضاسازی مطلوب کتابخانه ها، تامین منابع مفید ، استفاده از نیروهای متخصص و متعهد، تجهیز کتابخانه های عمومی به فناوری های روز  در جهت  دسترسی سهل و سریع به اطلاعات و منابع اطلاعاتی و ... از جمله اقدام ها در این زمینه است.   

وی افزود: راه اندازی  بخش های ویژه همچون کافی نت، کودک و نابینایان، طرح عضویت نیم بها و رایگان در مناسبتهای مختلف  و... نیز از اقداماتی است که در کتابخانه های عمومی استان جهت جذب و ترغیب افراد به سوی کتابخانه ها و در نتیجه توسعه فرهنگ مطالعه  صورت پذیرفته است و بحمدا... و با همت  کتابداران، کتابخانه های عمومی توانسته اند با اقشار مختلف مردم بویژه نوجوانان و جوانان هم استانی ارتباط خوبی برقرار کنند .

ایشان اظهار داشت: کتابخانه های عمومی استان بوشهر با اجرای برنامه های فرهنگی چون نشست های کتابخوان در قالب های تخصصی، ویژه، مدرسه ای و کتابخانه ای، جلسات نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی، کلاس های قصه گویی، کارگاه های ساخت کاردستی، جمع خوانی کتاب و ... توانسته اند  در توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی نقش بسزایی را ایفا کنند.

وی تصریح کرد: طرح هایی چون جشنواره کتابخوانی رضوی با شرکت 12 هزار نفر بوشهری ها، هد هد سفید، جشنواره قصه گویی، پویش کتابخوان مجازی انقلاب اسلامی، طرح چهل قلم با تجلیل از محمودپوروهاب، نویسنده متعهد و برجسته حوزه کودک و نوجوان، کتابخانه گردی و ... از برنامه های متنوعی است که به منظور ترغیب و ترویج فرهنگ مطالعه در بوشهر به اجرا درآمده است.

مدیرکل کتابخانه های استان گفت: اکنون شاهد وضعیت مطلوبی در زمینه تعداد، احداث و اجرای طرحهای توسعه فضاهای مطالعاتی کتابخانه های عمومی استان و شاخص های چهارگانه کتاب، فضا ، امانت و عضو هستیم و سعی ما بر این است تا با ادامه روند کنونی، در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی موارد مذکور گام های جدی تری برداریم .

 وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این مجموعه در قالب 64 باب کتابخانه عمومی به مردم شریف استان ارائه خدمت می نماید که از این تعداد 43 کتابخانه شهری و 20 کتابخانه روستایی می باشد.

هاشمی گفت: در سال جاری یک باب کتابخانه در بندر سیراف افتتاح شد و طرح احداث، تکمیل و تجهیز کتابخانه های عمومی استاندارد در شهر بوشهر با اعتباری حدود 4 میلیارد و آبدان و دوراهک هرکدام  5 میلیارد ریال در دست اقدام می باشند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با بررسی شاخص های چهارگانه در کتابخانه های عمومی استان بیان داشت تعداد منابع مکتوب موجود در کتابخانه های عمومی استان900 هزار جلد بوده که از این میزان 188 هزار جلد به امانت رفته و فضای مطالعاتی کتابخانه های عمومی استان در حال حاضر بیش از 22 هزار مترمربع است که با افتتاح کتابخانه های در دست احداث، رشد قابل توجهی خواهد نمود. کتابخانه های عمومی استان در حال حاضر   39 هزار و 62 نفر را تحت پوشش خود قرار داده اند.

هاشمی همچنین به انعقاد  تفاهم نامه فی مابین نهاد کتابخانه های عمومی و سایر ارگانها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در این راستا با سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، زندان ها، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، انجمن نابینایان و سازمان عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح قرارداد تفاهم نامه همکاری امضا شده است.

وی گفت: با توجه به اهمیت ظرفیت خیرین در کمک به وضعیت کتابخانه های استان، 16 هزار و 870 جلد کتاب، تجهیزات کتابخانه ای به ارزش تقریبی 130 میلیون ریال، کمکهای نقدی به مبلغ 47 میلیون و 830 هزار ریال و کمک در تهیه هدایای مسابقات فرهنگی در کتابخانه ها از طرف خیرین نیک اندیش به کتابخانه های عمومی استان مساعدت شده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اضافه کرد: 71 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در شهرستانها، بخش ها و شهرهای استان به منظور بررسی مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی در حوزه های تکمیل و تجهیز کتابخانه ها، توسعه فضای فیزیکی، برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی تشکیل شده است .

وی افزود: خوشبختانه با تشکیل منظم و متعدد جلسات انجمن کتابخانه های عمومی درسطح استان با همکاری و همراهی خوب اعضای انجمن ها به ویژه استاندار، فرمانداران و شهرداران محترم ، نگرش خوبی نسبت به کتابخانه های عمومی و فرهنگ کتابخوانی در استان بوجود آمده است و با اهتمام ویژه استاندار محترم و حمایت فرماندارن گرامی، ما شاهد بهبود وضعیت در زمینه تعامل شهرداری ها و جذب نیم درصد ها بوده ایم.

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.